Poslední okénko Pavla Brýdla: Co všechno vás může při Krkonošské VÝZVĚ překvapit...
Máme tu posledních pár dní do našeho závodu. Z tréninkového hlediska už se toho moc dohnat nedá, tak doporučuji už jen lehké klusání. Já jsem si před týdnem poprvé vyzkoušel pořádné ultra v Polsku a to hned 100km. I když závodím opravdu dlouho, tak mě pár věcí překvapilo. Přeci jen dlouhé tratě mají svá specifika. Budu moc rád, když mně do komentářů napíšete své postřehy, abych nejen já vychytal nějaké ty mušky pro další závody.
1) Doba startu
Náš start pro nejdelší trasu je naplánován na 23:55 ( half 9:00 a short 10:00). Před mým závodem jsem z toho měl opravdu veliký respekt. Večer jsem si šel brzy lehnout. I když jsem hned neusnul, tak jsem se snažil odpočívat. První budík jsem měl na tři hodiny před startem, abych se „nasnídal“ (jsem zvyklý na proteinovou kaši Restart energy s banánem). Druhý budík mě probudil 45minut před výstřelem. V teple jsem se lehce protáhl a vyrazil.
Venku jsem zjistil, že moje čelovka je dostačující leda na klidný běh po silnici, ale při ostřejším tempu v terénu toho moc nevidím. Ostatní běžci měli mnohem vhodnější modely a tak jsem se musel první tři hodiny držet skupinky, která zvolila lepší model než já.
Poprosil jsem kamarády, kteří vyzkoušeli pár čelovek a zde jsou naše tipy:
Silva Trail Runner 3X
Black Diamond Sprinter
Petzl Nao II
2) Délka závodu
Opravdu se nevyplatí začít ostře závodit hned od startu. Já to vím, ale samozřejmě jsem to i na mé stovce lehce překopnul a v druhé půlce trpěl...
Po startu je nejdůležitější vyhnout se kolizím, běžet si svým komfortním tempem, srovnat si techniku a dodržovat svůj občerstvovací plán.
3) Hole
Většina závodníků používá na dlouhé horské distance hole. Já jsem byl dříve zastánce běhu bez holí. Nyní vím, že je to výrazná pomoc. Oni vás o moc do kopce nezrychlí, ale dokážou vám pošetřit nohy do dalších fází závodu. Já mám výbornou zkušenost se skládacími holemi LEKI Micro Trail Pro. Jsou lehké, tuhé a mají pohodlné, lehce nazouvací poutko.
Na trhu je opravdu široká nabídka a tak zde je pár našich tipů:
Dynafit Ultra Pro
Leki Micro Trail Pro
Black Diamond Distance FLZ Z
Salewa Carbonium Alp Speed Poles
Budu rád, když nám napíšete, zda preferujete pevné, skládací nabo vysouvací hole. A podle čeho si vybíráte délku. Jám měřím 187cm a hole mám 125cm ;)
4) Batoh
Před stovkou jsem zkoušel spoustu batohů a ledvinek. Hodně mě zaujala běžecká vesta Raidlight Responsiv 3L. Lehká, prostorná, dobře sedí... Ale nebyl bych to já, kdyby se zařadil mezi většinu na startu a vzal si batoh. Mně nejvíce vyhovoval běžecký pás od stejné značky Responsiv belt. Nemám rád, když mám při běhu stažený hrudník. Proto jsem zkoušel několik druhů ledvinek (musela být pro sousedy zábava sledovat mě při běhání koleček okolo domu a pokaždé s jiným modelem na zádech). Můj závodní favorit je na výšku hodně široký a tak při běhu neskáče po bedrech. Kromě klasického popruhu se dá obvod upravovat stahovacími kolečky přímo za běhu. Obsahuje dvě lahvičky po 300ml. Navíc se do větší kapsičky vejde bunda, gely atd. Vím, že co běžec, to jiná postava, preference, požadavek... Ale i tak jsme pro vás opět zkusili nalézt pár osvědčených modelů:
Batohy:
Raidlight Responsiv 3L
Osprey Duro 1,5
Salomon Bag S/Lab Sense Ultra 5 set
Inov8 Race Elite Vest
Ledvinky:
Raidlight Responsiv belt
Dynafit React 600
Osprey Duro Solo Belt
Inov8 All Terrain Pro 1
Přeju pohodovou přípravu na závod a se všemi se těším už tento pátek a sobotu v Peci na viděnou ;) Pavel
#uterniokenko #pavelbrydl #poslednirady #horskavyzva #dejvyzvu #pecpodsnezkou #kralovehradeckykraj #finale