První závod v Beskydech napsal nové životní kapitoly
Více než osm set běžců z celé republiky zamířilo do Beskyd na první závod seriálu Rock Point – Horská výzva. Ti se mezi sebou poměřili tradičně na třech vypsaných trasách, ale nově hned téměř ve dvou desítkách kategorií. Absolutními vítězi na královské distanci Long o délce 62,4 km se po celonočním běhu stali domácí borci Martin Maniš a Jiří Blažek. Na start se ale postavila i osmdesátiletá Marie Dokladalová, která jen podtrhla smysl nového hesla závodu: Dej Výzvu!
„Letošní 7. ročník seriálu jsme zahájili s velkými změnami a připravili řadu novinek, které mají veřejnost více motivovat ke zdravému pohybu v přírodě a poznávat krásy českých hor. Jsem proto velmi nadšený z toho, jak úvodní závod v Beskydech proběhl. Přálo nám počasí, sešla se velká konkurence a viděli jsme fantastické výkony. Každý z účastníků si viditelně našel ten svůj vlastní důvod, proč dorazit až do Beskyd,“ byl spokojený Pavel Zitta, ředitel série horských běhů a trekingu Rock Point – Horská výzva.
Od amfiteátru ve skokanském areálu Jiřího Rašky, kde je od loňska zázemí oblíbeného závodu, postupně odstartovalo na osm set třicet běžců. Ti na trať vyběhli ve třech vlnách. Pět minut před páteční půlnocí se více než dvousethlavé pole vydalo na dvaašedesátikilometrovou královskou trasu Long. Nejrychlejší přiběhli chvíli po rozbřesku. Jako jediní se pod sedm hodin dostali domácí běžci z týmu Tobi Sport Frenštát pod Radhoštěm Jiří Blažek s Martinem Manišem. „Trať byla po deštících krásně měkká,“ chválil si vítězný Martin Maniš. „No, ale ke konci jsem měl místo nohou kameny. Nejtěžší byl ten traverz na Martiňák,“ podotkl, že vítězství přece jen bolelo jeho kolega Jiří Blažek.
Přesně na hranici sedmi hodin, tedy pouhé dvě minuty za vítěznou dvojicí, cílem proběhl plzeňský dogtrakař Vlastimil Vágner, který po doběhu promasíroval svého pejska ihned spěchal zpátky domů na svatbu svého kamaráda. „Abychom prodloužili sportovní život pejska, naučili jsme se provádět i klasický strečink po výkonu. Přece jen byl pro mě beskydský závod, co do převýšení, tím nejtěžším, co jsem zatím v rámci Horské výzvy běžel. Loni jsem byl právě na Beskydy nemocný, ale letos chci dát všechny závody, aby na konci cinkla ta celková skleněná placka,“ mrknul nejrychlejší dogtrekař Vlastimil Vágner.
Bronzová příčka na nejprestižnější trase tentokrát patřila Medařům, tedy litoměřickému policistovi Tomáši Liscovi s parťákem Davidem Kopalem. Dvojice se letos vydala obhájit loňské celkové prvenství. „Od začátku jsem věděl, že to nebude sranda. V poslední době jsem se více věnoval včelám než tréninku, ale horší bylo, že jsem celou dobu bojoval se žaludkem. Na lepší místo to prostě nebylo,“ podotkl litoměřický Tomáš Lisec.
Novinkou, kterou pořadatelé letos připravili, bylo rozšíření počtu startovních kategorií. Znovu se na každou distanci Long (62,4 km), Half (43,5 km) a Short (13,5 km) vrátily kategorie dvojic, tedy původní a tolik typické pro Horskou výzvu. Na dvou kratších ale každý mohl startovat i jako jednotlivec případně jako muž a žena se svým pejskem ve třídě dogtreking. To pomohlo napsat i nové životní kapitoly a také zcela nové příběhy řady účastníků. „My se s kolegou poprvé setkali až těsně před startem. Dali jsme se dohromady pomocí seznamky na webu závodu. Sedli jsme si skvěle, takže se zdá, že bychom společně mohli znovu zase vyběhnout,“ řekl spokojeně Daniel Hromádko, který se svým novým parťákem nakonec doběhl na Longu na osmé pozici v kategorii mužských týmů. To ve zcela odlišné situaci byl vítězný mix tým na Longu ŠK Bradlan Brezová, který tvořil manželský pár Martin a Gabriela Plačkovi. „Je nádherné být celou noc s manželkou. Jak jsme vyběhli po půlnoci na Javorník, ptal jsem se jí, kde by jí teď bylo lépe? Vždyť ani v posteli by to nebylo tak dobré,“ usmál se Martin Plačko. „My běháme jenom spolu, povídáme si a prakticky vyřešíme všechny věci a ještě si u toho zasportujeme,“ podotkl Plačko, kterého manželka doplnila: „Máme se rádi a děti vedeme také ke sportu. Manželským párům bych doporučila běhat spolu – všechno proberete a vyřešíte, od vaření až po práci,“ dala recept na spokojené manželství Gabriela Plačková.
Možná v jejich stopách půjdou i další, které Rock Point – Horská výzva motivovala k účasti. Vůbec poprvé se na start jakéhokoli závodu série postavili třeba i Lukáš Záleský s Martinou Zemanovou. Ti do Beskyd přijeli až ze severočeského Ústí nad Labem. „Marťa se přihlásila a pak se mě zeptala, jestli bych nechtěl jít také,“ sdělil Záleský, když Lucie připomněla: „Rádi chodíme po horách a rádi běháme, tak jsem Lukáše zlanařila.“ „Máme s sebou stan a batohy. Prostě jsme si udělali víkendový čundr s dvouhodinovým závodem,“ usmál se Lukáš Záleský.
„Je naprosto senzační, když dokážeme lidi motivovat a mám velkou radost, když takto můžeme sledovat nejrůznější příběhy. Letos se seriál nese v duchu nového hesla: Dej Výzvu! To má právě přimět najít v sobě tu motivaci a důvod vyběhnout do přírody,“ vysvětlil ředitel seriálu Pavel Zitta.
Velkou změnou oproti loňsku je ale také skutečnost, že každý závod seriálu má svého ambasadora. Za beskydskou zastávkou stál běžecký nestor a velmi zkušený ultraběžec Zbyněk Cypra, který už dopředu účastníky seznamoval nejen s nástrahami trati, ale také radil, jak se se závodem podobného typu co nejlépe vypořádat. „Při svém běhání jsem udělal řadu chyb, které ale už nemusí dělat běžci při Horské výzvě. Společně s pořadateli se snažíme zapracovat na celkovém pojetí závodu tak, aby běh lidi zejména bavil. Připravili jsme změny na trati, o kterých jsem přesvědčený, že se běžcům budou líbit. Ty se dotkly hlavně dalších zastávek,“ pronesl ambasador Zbyněk Cypra, čímž běžce rovnou pozval na druhý závod série, který se poběží přesně na přelomu června a července v Krušných horách. Právě trasa se startem na Božím Daru přinesla velké změny. „Prakticky jsem odstranili většinu asfaltových úseků a nahradili je atraktivními trailovými pasážemi, kterými se budeme snažit ukázat, že i trasa v Krušných horách může být velmi zajímavá,“ upozornil ambasador druhé zastávky Tomáš Bystřický.
V Beskydech se ale jen nezávodilo. Součástí každé zastávky je benefiční Pochod s Mixitkou, jehož polovina startovného je věnována na léčbu vytipovaného dětského pacienta. Na Valašsku se šlo pro Verunku Fojtíkovou, která jako talentovaná mladá lyžařka měla pád při tréninku a od té doby je upoutána na vozík. Úvodní Horská výzva ji vynesla příspěvek ve výši více 22 460 korun. „Na výši příspěvku mají zásluhu nejen samotní účastníci akce, ale z velké míry také firmy Synlab Czech, Auto Hruška nebo Royal Salon Ostrava. Že jsme ale celou akci mohli připravit, patří určitě velký dík Moravskoslezskému kraji, vedení Frenštátu pod Radhoštěm a obce Trojanovice. Bez jejich podpory bychom v Beskydech jen těžko připravili tak atraktivní zastávku,“ nezapomíná na důležité články ředitel Zitta.