Úterní okénko Tomáše Bystřického - Špeky Krušných hor

Úterní okénko Tomáše Bystřického - Špeky Krušných hor

Ahoj závodníci, už máte vše připraveno na víkend? Pojďme se tedy zblízka mrknout na pár zajímavých úseků, které Vás na trati potkají a povíme si, jak s nimi naložit :) Věřím, že po přečtení tohoto návodu, se na Božím daru potkám i s těmi, co ještě váhají!

Ahoj závodníci, už máte vše připraveno na víkend? Pojďme se tedy zblízka mrknout na pár úseků, které Vás na trati potkají a povíme si, jak s nimi naložit :) Věřím, že po přečtení tohoto návodu, se na Božím daru potkám i s těmi, co ještě váhají!

Pro trasy Half a Short přijde první paráda hned 3 km po startu a to náběh na stezku kolem Blatenského příkopu. Z mého pohledu ale doporučuji hodně dobře zvolit tempo a realisticky zhodnotit svoji pozici, protože následuje několik kilometrů po úzké pěšince, kde je potřeba neustále koukat pod nohy a zároveň se vyhýbat větvím. Nebude tedy moc prostoru na předbíhání a Longaři se neobejdou bez silné čelovky, aby nebyly žádné podvrtnuté kotníky! Celý úsek je víceméně rovinka, ale ještě nedávno tam ležel sníh a v případě horšího počasí mohou být louky podmáčené. Skoro jako při fell runningu v Anglii :-)

Half se odpojuje u rozcestí na Bludné a míří do Abertam, zatímco Long pokračuje na Blatenský vrch a následně Vlčí jámy, kde je poměrně technický kamenitý seběh až do Horní Blatné. Opět za sebe doporučuji až právě v tomto úseku rozbalit běžecké tempo, než se unavit hned u potoka. Celý úsek Longu z Blatné do Abertam je zvlněný, ale dobře běhavý po širokých cestách a to na morálce určitě hodně přidá, když trať odsýpá :-)

 

V Abertamech na občerstvovačce se trasy spojí a začíná zase trochu náročnější terén a výstup na Plešivec, kde je momentálně dost vysoká tráva, takže pozor na klíšťata. V seběhu  se trasy opět rozdělí, aby to Longaři mohli vzít přes bývalé doly a zejména Vlčí hřbet. Sice krátkou, ale krásnou skalnatou pasáž. Tady se nebojte zapojit ruce když bude potřeba! Za tímto úsekem se trasy spojí a čeká nás poslední běhavý úsek do Jáchymova, kde lze nahnat minuty a nebo naopak odpočinout před největším kopcem. Občerstvení pod a nad Klínovcem není nadarmo, protože výstup je dlouhý téměř 6 km a bude trvat kolem hodiny! O něco méně pak prvním Shortaře, pro nejkratší 18 km dlouhou trasu je to největší záludnost závodu. Do Jáchymova se dostanete poměrně rychle (ale pozor, dlouhý seběh rozčleňují malinké kopečky) a většinu času závodu strávíte právě na Klínovci, proto nepodceňte občerstvení pod kopcem.

Závěrečný úsek do cíle je za odměnu. Až překonáte prudší seběh s kořeny, čeká Vás mírný traverz sjezdovek skiareálu Neklid a otevřou se výhledy na celou trasu, kterou jste právě překonali. Dokonalý!

Takto vypadá úsek přes Vlčí hřbet, namrznutou už doufám nebude ;) Tomáš Bystřický

#dejvyzvu #horskavyzva #salewa #rockpoint #bozidar #krusnehory #karlovarskykraj