1.Horská výzva v Beskydech je za námi, další budou už za 31dnů Krušné hory!

1.Horská výzva v Beskydech je za námi, další budou už za 31dnů Krušné hory!

Máme za sebou první Výzvu, půjdeme do další? Chcete příště zkusit delší variantu nebo být lepší na podobné trase? S odpovědí na tyto otázky Vám v následujících Úterních okénkách pomůže Tomáš Bystřický! Ambasador Krušnohorského a Šumavského závodu.

Ahoj závodníci, už chodíte ze schodů tak jak se normálně chodívá? :)
V sobotu jste zažili o čem je to běhání v kopcích a myslím, že není lepší způsob, než to prostě zkusit abyste se měli od čeho odrazit. Měli jste jistě správného parťáka a pečlivě vybrané vybavení, ale na závod má vliv i něco dalšího, je to tak? Co taková taktická příprava? Pokud chceme v dalším závodu vylepšit svůj výkon, musíme trochu plánovat a vzít v potaz:

-Svoje silné stránky, zkušenosti i slabiny
-Trasu, profil a terén
-Ambice a konkurenci

A z těchto ingrediencí si namíchat alespoň dva očekávatelné scénáře, které pro nás budou uspokojivé. Před závodem je nezbytné dobře nastudovat trasu a zejména výškový profil, abychom věděli, co se vlastně skrývá za těmi čísly v propozicích.

Při mém prvním ročníku Výzev neexistovalo, abychom s sebou neměli výškový profil a zmáknutou orientaci. V jednom závodu jsme tak dovedli jinou dvojici k vítězství, ale i to může být taktika.. Díky promyšlené přípravě můžete být v klidu, když vám kamarádi nastoupí hned na začátku a vy víte, že váš čas přijde až ve druhém stoupání. Nebo naopak můžete těžit z rychlého tempa na rovinách a udělat si rezervu pro poslední seběh. Věnujte pozornost i poslednímu kousku trasy! Vzhledem ke vzdálenosti Halfu nebo Longu si kde kdo řekne, že posledních 5km z kopce už nějak „doklepe“ ale může tam být takový terén, který naopak vyklepe vaše stehna nebo poslední gel z kapes. A věřte, že je velká škoda zkazit si zážitek ze závodu ztrátou pozice nebo obsahu žaludku s cílem na dohled.

Po první etapě v Beskydech můžete porovnat trasy a startovky další zastávky. Už víte, který úsek Vám šel a s kým jste závodili, tak si najděte podobnost i na další trase a udělejte z ní díky přípravě silnou stránku. Vyhledejte si třeba na Googlu něco o lokalitách, protože „lehčí“ čísla může značně ztížit terén nebo bude naopak potřeba vyšší tempo pro udržení pozice v konkurenci. Ten pocit když závodem proběhnete bez překvapení, zádrhelu a podle plánu zvládnete vybraný úsek a zajistíte si výsledek? K nezaplacení :). A když to zrovna nešlape jako hodinky, máme záložní plán, který naší hlavě umožní dokončit. Tu totiž tělo skoro vždy poslechne!

Užívejte si plánování dalšího zážitku a příště si řekneme jak se připravit na jednotlivé vzdálenosti, třeba právě v Krušných horách.